Sponsordag med professionel golfspiller

Bornholms Golf Klub havde fredag besøg af den professionelle golfspiller, Linette Holmslykke, som deltog i den årlige sponsorturnering, hvor klubbens sponsorer er inviteret til at prøve kræfter med golfsporten.

-Det er mit første besøg på Bornholm, lød det fra hende inden matchen, hvor hun spillede med medlemmer af BGK.

Linette Holmslykke havde fundet et hul i kalenderen. Til dagligt er hun på farten i hele verden, når hun spiller på Ladies European Tour. Der er da også flere turneringer i Europa på programmet, inden hun kan holde sommerferie.

Holmslykke viste da også klasse, da hun på hul 6 (262 m) og hul 7 (211 m) lagde bolden på green i første slag. På tre huller puttede hun for eagle, men måtte ”nøjes” med birdie. Holmslykke har et handicap på minus 3 på 9 huller.

Efter matchen fortalte den 26-årige Vejle-spiller, at hun har valgt golfen som sin levevej, ikke mindst for at få nogle oplevelser med i bagagen.

Efter strabadserne på golfbanen nød alle deltagerne skøn mad som Torsten i Golfcafeen sponsorerede hertil blev der skænket vin fra Jon & Thomas i glassene.

Foto: Morten Brandborg