Rema1000 og BGK fornyer aftalen

Bornholms Golf Klub har de seneste tre år haft en sponsoraftale med Rema 1000 om, at klubbens 9-huls træningsbane har haft navnet ’Rema 1000 – Banen’. Navnet er blevet en integreret del af golfklubbens brand, og nyder stor opbakning blandt medlemmerne, hvorfor det er naturligt, at parterne netop er blevet enige om at videreføre aftalen for en kommende tre-års periode for årene 2024 til 2026.

Bag aftalen hos Rema 1000 står indehaverne af de to forretninger i Rønne, Jens Christian Viborg og Niclas J. Fuglsang, samt Rema 1000 hovedkontoret. Jens Christian Viborg siger: ”Vi har været meget tilfredse med aftalen og den synlighed, den har givet vores forretninger overfor golfspillere fra nær og fjern. Golfspillere i dag kommer fra alle samfundslag og det passer rigtig godt med hele vores koncept, hvor vi bestræber os efter at være en butik for alle med et stort udvalg af varer. Derfor var det heller ikke en svær beslutning, da vi begyndte forhandlingerne med Bornholms Golf Klub om at forny aftalen – nærmest tværtimod.”

Hos Bornholms Golf Klub er det formanden for sponsorudvalget, Ove Markussen, der har ansvar for aftalen, og han siger: ”Vores klub har i de seneste år oplev en pæn tilgang af greenfee-spillere på banen, hvilket omfatter såvel etablerede golfspillere som gæster, som ikke har golfkortet og derfor ikke kan spille på vores store 18-huls bane, Robbedale Banen. Især for de sidstnævnte er Rema 1000 banen et rigtigt godt tilbud, idet de her kan komme ’lige ind fra gaden’ og spille Pay & Play uden særlige forudsætninger. De behøver ikke engang udstyr, for det kan lejes i sekretariatet. Mange lokale får derved chancen for at prøve banen af, og for nogle af disse er det vejen ind til den årlige Golfskole, som starter hvert år i april måned.  Derudover er der mange medlemmer som benytter banen til træning, eller vælger at spille de 9 huller som banen har, fordi den har en sværhedsgrad som gør den attraktiv og i øvrigt ikke er særlig tidskrævende. Aftalen med Rema 1000 betyder, at vi har flere midler til at vedligeholde og udvikle banen, hvilket er en stor fordel for klubben og medlemmerne.”

Den nye aftale blev underskrevet af formanden for Bornholms Golf Klub Mette Munch Mikkelsen og Jens Christian Viborg på et pressemøde i klubbens lokaler den 10. oktober.

Vi er i BGK meget stolte og beærede over at vi kan fortsætte denne aftale med Rema1000!

Husk at støtte vores sponsorer- de støtter i høj grad os!