Malermester Claus Harup-Pelsens Årsturnering

Vejret var perfekt til golf lørdag, hvor 39 spillere begav sig ud i årsturneringen på REMA1000-banen i Bornholms Golf Klub. .

Der blev spillet i fire rækker, en A-række (herrer) spillede slagspil og en B-række (damer) ligeledes slagspil. I C-rækken blev der spillet Stableford for herrerne, mens damerne ligeledes spillede Stabelford i D-rækken.

Klubbens chefgreenkeeper, Leif Nielsen, tog sig af 1. pladsen i A-rækken med 30 slag netto- og faktisk også brutto, tæt forfulgt af Mogens Hansen, også med 30 slag netto. 3. pladsen tog Morten Spang sig af med 32 slag netto.

I B-rækken distancerede klubbens kasserer, Pia Gudbergsen sig klart til feltet med blot 27 slag og dermed dagens bedste netto-score. Bente Kielgast tog sig af 2. pladsen med 30 slag netto, mens Hanne Lundgaard besatte 3. pladsen med 31 slag netto.

Leif Nielsen havde dagens bedste brutto score i 30 slag- 1 under par.

I C-rækken var det Tommy Barnabas Dahl der besatte 1. pladsen med flotte 25 point, mens Bjarne Borck besatte 2. pladsen med 22 point, tæt forfulgt af Bertel Schibsbye, også med 22 point.

I D-rækken blev 1. pladsen besat af Henriette Nørager med 21 point, tæt forfulgt af Diana Skov med 20 point. 3. pladsen tog Laila Kofoed sig af med 19 point.

Nærmest hul kom Laila Kofoed, da hun på hul 6 placerede bolden 4,28 meter fra flaget i første slag.

Efter matchen var der præmieoverrækkelse med flotte præmier, sponseret af Malermester Claus Harup-Pelsen, der også deltog i matchen.