Greenkeeperens og Formandens Hævn

Gennem sæsonerne har klubbens greenkeepere tilbragt timevis med at klippe græs, tromle greens, trimme beplantninger, rive bunkers, beskære træer, vande bane osv

Løbende har de hørt på at banen er for svær, for skæv, for lige, for langson, for hurtig etc etc- DEFOR har de nu fået lov (støttet op af formanden) til at lave en turnering hvor de gør alt for at drille jer 🙂

Præcis hvilke løjerlige påfund og spændende udfordringer greenkeeperne og formanden har udtænkt afsløres først på selve dagen, men vi tør godt love en anderledes og ganske særlig baneopsætning og det ligger fast at du helt sikkert aldrig har spillet banen i Robbedale på dén måde før!

Matchen afvikles torsdag d. 30 juni på bag-ni

Der er en deltagerbegrænsning på 52 personer og eftersom vi håber der vil være rift om pladserne til denne turnering anbefales det at være vaks ved tasterne, når tilmeldingen åbner i golfbox torsdag d. 9 juni kl 10.00

Der er gunstart kl 17

Herefter fælles præieoverrækelse og mulighed for dagens ret hos Torsten i cafeen.

Der spilles i én række, med præmie til de 3 bedste.

Inkluderet i matchfee  på 50 ,- er der én øl/vin/vand.