Bliv sponsor- og samarbejdspartner

Få synlighed og adgang til en attraktiv målgruppe med et sponsorat i Bornholms Golf Klub (BGK).

Vi tilstræber et samarbejde, hvor dit firma kan blive eksponeret og opnå synlighed overfor BGK´s mere end 450 medlemmer og de ca. 2000 greenfee-gæster, som besøger klubben hvert år.

Ved at tegne en sponsoraftale med BGK, kan vi være med til at profilere jeres firma, og I vil være med til at bakke op om det store frivillige arbejde i klubben. Grundprincippet hos os er, at en sponsor- og samarbejdsaftale kun er god, hvis den virker for begge parter.

Vores sponsorer bliver synlige i klubben med skilt på sponsortavlen (vi har ca. 60 forskellige sponsorer), logo på hjemmesiden med link til sponsorens egen hjemmeside og skilt på det aftalte sponsorområde.

Øvrige sponsorfordele:

Sponsor modtager 4 greenfee-billetter årlig (værdi kr. 1.400) der kan udleveres til kunder, personale eller andre.

I aftaleperioden er der gratis deltagelse for 2 personer i vort årlige sponsorarrangement, hvor der spilles lidt golf med efterfølgende mindre traktement og socialt samvær. Sponsor kan i aftaleperioden bruge REMA 1000 banen (9 huls banen) en gang årlig til kunde- og/eller personalearrangement uden beregning.

Flere og flere af vores sponsorer benytter sig af denne mulighed for en sjov og hyggelig dag sammen med kollegaer og/eller kunder. Torben og Gilbert i cafeen kommer gerne med et godt tilbud på eventuelt traktement, ligesom vores Pro Træner Søren Arvidsen kan hyres til en instruktion. Klubben vil forsøge, at stille med frivillige hjælpere hvis det ønskes.

Mulige sponsorater

 • Hul-sponsor med reklameskilte ved 1 af de 18 huller på den store bane ”Robbedalebanen”
 • Buggy-sponsor med reklameskilte på 1 af vores p.t. 14 buggyer.
 • Turnerings-sponsor (præmier til 1 af klubbens årlige turneringer normalt med 80 – 120 deltagere
 • Hulkop-sponsor
 • Flag-sponsor
 • Scorekort-sponsor
 • Putting Green sponsor
 • Boldvaskere
 • Driving range – sponsor
 • Range bolde – sponsor
 • Nærmest hul – sponsor
 • Hole-in-one – sponsor
I Bornholms Golf Klub har vi en fantastisk opbakning fra vores mange sponsorer, og hvis din virksomhed har interesse i at blive sponsor- og samarbejdspartner, eller høre om mulighederne for et samarbejde, kunde-/personalearrangement eller lignende så kontakt os gerne på vores mail: ”bgk@bornholmsgolfklub.dk”.